Vítejte na webu PARTAJ - Magazín o klasických autech
  Přihlásit nebo Registrovat Domů  ·  Automobily podle značek  ·  Náhradní díly  ·  Diskuze  

  Obsah
· Domů
· Auta
· Diskuze
· Inzerce
· Ankety
· Archiv
· Doporučte nás
· Download
· Hledat
· Kalendář akcí
· Náhradní díly
· Odeslat novinky
· Odkazy
· Seznam uživatelů
· Soukromé zprávy
· Top 10
· Váš účet

  Informace
Kontakt

  Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód:
Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Kdo je on-line
V tuto chvíli je 26 návštěvník(ů) a 1 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Reliant Sabre 4 / Six (1961-1964)
Publikováno: Úterý, 01.05. 2007 - 21:00:00 Od: jakub

Reliant

První pokus o sportovní vůz anglické automobilky, do té doby známé spíše obskurními tříkolkami

Reliant Sabre Six z roku 1964

Firma Reliant byla založena v roce 1935 a zaměřovala se výhradně na výrobu prapodivných levných tříkolových miniautomobilů.

V roce 1960 dostal Jicak Shubinsky z izraelské firmy Autocars Ltd. nápad vyrábět nový sportovní vůz a vyvážet ho do Spojených Států. Zašel tedy na výstavu závodních vozů, kde jej zaujal speciál Ashley s laminátovou karosérií a nový podvozek se žebřinovým rámem a neobvyklým předním nezávislým zavěšením Leslieho Ballamyho. Dohodl se s oběmi firmami a mohl tedy využít oba návrhy. Pokud jde o vlastní výrobu, obrátil se na Reliant, s nímž již dříve spolupracoval.

Během necelých devíti měsíců konstruktéři Reliantu na základě výše zmíněné karosérie, podvozku a zavěšení úspěšně navrhli sportovní vůz, vybavili jej motorem Ford Consul o obsahu 1,7l a výsledný automobil byl ve velmi omezeném množství firmou Autocars vyráběn a vyvážen do Spojených Států pod jménem Sabra.

Reliant také samozřejmě ucítil příležitost rozšířit i vlastní nabídku a na základě projektu Sabra připravil vlastní model Sabre, který představil v roce 1961 na londýnské motorshow. K dispozici byl opět s motorem Ford Consul buď s jedním karburátorem Zenith nebo vyladěná verze se dvěma karburátory SU. Nutno říci, že reakce na otevřený vůz s dlouhým čumákem zakončeným bumerangovitými nárazníky byly přinejměnším smíšené, ale na druhou stranu, byl Sabre celkem bezpečný, zábavný a ekonomický. Později byla příď pozměněna a v nabídce se objevila i uzavřená varianta kupé a majitele si našlo celkem 208 čtyřválcových exemplářů.

V roce 1962 uvedl Reliant na trh dražší a silnější Sabre Six se zkrácenou kapotou, konvenčnějším předním zavěšením pocházejícím z Triumphu TR4 a řadovým šestiválcem Ford Zephyr o obsahu 2,6l pod kapotou. I když byl vzhled vozu vylepšen, byl vcelku chválen tiskem jako dobrý zástupce kategorie Gran Turismo, nebyly prodeje katapultovány nijak závratně vysoko a bylo vyrobeno jen 75 vozů s uzavřenou karosérií a 2 s otevřenou. V každém případě však model Sabre byl pro Reliant přelomový a firma se později etablovala také jako výrobce sportovních vozů.

Otevřený Sabre 4 na londýnské motorshow v roce 1961

Reliant Sabre Six (na tomto a všech následujících snímcích)

Skočíme si dále,

a radostněji...

Poznámka: Reliant Sabre Six - Karoserie: sklolaminátová, dvoumístné dvoudveřové kupé nebo kabrio s motorem vpředu Motor: řadový šestiválec s obsahem 2553ccm Výkon: 109k při 4800 ot/min Točivý moment: 186Nm při 2400 ot/min Převodovka: manuální čtyřstupňová Brzdy: kotoučové vpředu / bubnové vzadu Náhon: na zadní kola Rozměry d x š x v: 4050 x 1550 x 1270mm Rozvor: 2286 mm Hmotnost: 816 kg Maximální rychlost: 179 km/h Zrychlení 0 - 100 km/h: 12,2s


 
  Související odkazy
· Více o tématu Reliant
· Další články od autora jakub


Nejčtenější článek na téma Reliant:
Reliant Motor Company (1934-2001)


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

"Reliant Sabre 4 / Six (1961-1964)" | Přihlásit/Registrovat | 5 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.

Re: Reliant Sabre 4 / Six (1961-1964) (Hodnocení: 1)
Od: Reliant (reliant@seznam.cz) - Úterý, 03.07. 2007 - 19:26:59
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj Jakube, jsi štastný majitel nějakého sportovního vozu Reliant? Slyšel jsem, že byl do republiky více než před rokem dovezen jeden Reliant Scimitar. Já vlastním tříkolky: Reliant Regal 3/30 1969
Reliant Robin 1974
Reliant Rialto 1985
Hledám podobně založeného kolegu.
Re: Reliant Sabre 4 / Six (1961-1964) (Hodnocení: 1)
Od: jakub (jakub@partaj.cz) - Pondělí, 09.07. 2007 - 17:45:59
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.partaj.cz
 
Bohužel ne. Mám Triumph TR6. Ale pokud máš Reliantí tříkolky a měl bys někdy čas a náladu, navrhoval bych uspořádat setkání a focení, a následně bychom pak mohli udělat článek.

Mimochodem, neviděl jsi náhodou díl Top Gear, kde tuším zrovna z Robina udělali seriózní raketoplán? ;)
Re: Reliant Sabre 4 / Six (1961-1964) (Hodnocení: 1)
Od: Reliant (reliant@seznam.cz) - Pondělí, 09.07. 2007 - 22:36:02
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Na focení to zatím není. Reliant Regal 3/30 je v současné době v renovaci, Robin 850 je zaskládán v dílně a Rialto 850 je v podstatě na náhradní díly. O tříkolkách Reliant se toho v češtině moc nenapsalo, tak jsem dal dohromady několik řádků a fotek. Kdyby jsi měl zájem mohu doručit. Třeba se někdo chytne a nějakého Relianta doveze, v Anglii je jich pořád dost a za pár liber.
Re: Reliant Sabre 4 / Six (1961-1964) (Hodnocení: 1)
Od: jakub (jakub@partaj.cz) - Pondělí, 09.07. 2007 - 23:36:47
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.partaj.cz
 
Jasně že zájem by byl. :) Kdyžtak můžeš text i fotky poslat e-mailem na jakub(zavináč)partaj.cz a vyjde článek tvým jménem. Přesto doufám, že se někdy uvidíme a jak píšeš, někdo se chytne Relianta doveze. Reliantí tříkolku jsem zatím viděl jen v Anglii. :( U nás je to absolutní rarita.

Re: Reliant Sabre 4 / Six (1961-1964) (Hodnocení: 1)
Od: Boldor-b1 (krul@laznejachymov.cz) - Čtvrtek, 13.12. 2007 - 15:50:28
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj. v mé sbírce prospektů mám jeden prospekt Sabra (Izrael) a dva různé prospekty na vůz Sabre six (Reliant) ,kdyby potřeboval někdo něco doplnit, jsou tam zajímavý fotky. Ahoj Boldor

© 2005-2009 Krontech CS, s.r.o.

Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund
Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače